Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 21/22 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Jak wygląda nauka programowania?

Jak wygląda nauka programowania?

Nauka kodowania dla dzieci

Programowanie to coraz częstszy trend w edukacji wczesnoszkolnej w XXI wieku. Kiedyś przeznaczone głównie dla dorosłych, ścisłych geniuszy, teraz dostępne w łatwo przyswajalnych formach, które wciągną nawet najmłodszych. Gry, zabawy, platformy, ciekawe rozwiązania na projektowanie gier komputerowych przez nastolatków, jak i wprowadzenie w świat kodu za pomocą dziecinnie prostych metod.

Motywacja do nauki programowania

Dlaczego warto uczyć się programowania już od pierwszych klas szkoły podstawowej? Otóż dlatego, że kodowanie staje się sposobem na wszechstronny rozwój młodego umysłu, jak i planem na przyszłe życie zawodowe.

Programowanie dla dzieci i tok jego nauki to rozwój umysłu podobny do innego rodzaju aktywności, jakie od lat w szkołach otrzymują nasze dzieci. Po prostu jeszcze nie nauczyliśmy się dostrzegać jej potencjału. Aktywność ta działa na szerokie spektrum rozwoju poznawczego młodego umysłu, poprzez symulowanie obszarów odpowiedzialnych za myślenie ścisłe, analityczne i logiczne, a także w kierunkach kreatywności, planowania i rozwijania empatii.

Podsumowując tego typu zalety nauki, warto zwrócić uwagę, że kodowanie dla dzieci to nie tylko rozwój w obszarach stricte intelektualnych, ale także pozwala ono  na wykształcanie w sobie umiejętności miękkich, potrzebnych w przyszłym życie niezależnie od wybranej ścieżki kariery.

Nauka programowania. Czy warto?

Kolejny „plus” nauki kodowania od najwcześniejszych lat szkoły podstawowej to fakt też dużo bardziej namacalny. Chodzi o prognozy dotyczące przyszłości. A mówią one o tym, że na rynku już obecnie brak jest specjalistów, programistów, a trend ten ma się zwiększać przez kolejne dekady. Miliony wolnych miejsc pracy, czekających na to, by zatrudnić programistę, pasjonata, cyfrowego wizjonera. W zawiązku z tym że sytuacja ma wyglądać tak „dramatycznie”, można się spodziewać, że osoby zainteresowane pracą na koderskich stanowiskach, będą mogły poszczycić się wyjątkowo wysokim wynagrodzeniem.

Nauka programowania — co na początek?

Zacząć można na różne sposoby. Począwszy od samodzielnego przeglądania dostępnych w sieci materiałów, poprzez darmowe i płatne kursy online aż przez zorganizowane warsztaty programowania dla dzieci i młodzież (Wałbrzych to także nasza szkoła z tego typu ofertą).

Każdy może zacząć od przejrzenia możliwości samodzielnej nauki. Sprawdza się to w celu odpowiedzi na pytanie, czy zainteresuje nas lub nasz dziecko obrany kierunek rozwoju. Sposób ten jest także dobrą alternatywą do rozszerzania już posiadanych umiejętność, ale raczej u młodzieży i dorosłych. Programowanie dla dzieci w domu niekoniecznie przyniesie pożądane efekty.

Kursy programowania online dla dzieci i młodzieży to także ciekawa opcja, lecz podobnie jak w przypadku nauki samodzielnej, potrzeba do nich nieco zapału i zrozumienia, dlatego znacznie lepiej radzą sobie z nimi dzieci już po ukończeniu 10 roku życia.

Warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży w formie stacjonarnej, to jedna z najlepszych odpowiedzi na zapotrzebowanie szkolenia umiejętności programistycznych od dziecka. Stały nadzór nauczyciela i praca w zespole mogą przynieść najlepsze efekty.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *